Dorastałam w latach, gdy fotografia cyfrowa i proste programy graficzne były ciągle nowością, ale na tyle ogólnodostępną, że każdy kto mógł, wykorzystywał je do bólu. Gotowe filtry i efekty przyprawiały o szybsze bicie serca wszystkich posiadaczy konta na naszej klasie, fotce albo fotoblogu. Aż się wierzyć nie chce, że te wszystkie rzeczy o których opowiem były kiedyś hitem.
 

Sepia

O ile umiejętne wykorzystanie sepii na swoich zdjęciach może dodać im nieco klimatu, to pamiętam jak ten filtr „upiększał” wszelkie zdjęcia na torach, artystyczne selfie czy (co jest tylko moją obserwacją) każde zdjęcie zwierzaka w internecie. 
 
1
 

Gradient

Tęczowy, ewentualnie dwukolorowy ale nie w innych odcieniach niż róż i fiolet, z rzadka niebieski. Chociaż teraz kojarzy się to z „fejsbukowymi” akcjami wspierającymi homoseksualistów to kiedyś było hitem na naszej klasie. 
 
2
 

Ramki

O ramkach nie muszę się chyba zbyt wiele wypowiadać. Programy takie jak PhotoScape ciągle oferują dziesiątki ramek. Od polaroida przez efekt postarzonego zdjęcia po brokatowe motylki. 
 
3
 

Naklejki 

Te akurat nadal są popularne i mam tu na myśli głównie emoji widywane na Snapchacie czy Instagramie. Kiedyś natomiast wklejano różne serduszka, urocze kotki i inne brokatowe bajery.
 
5
 

HDR

I mówię tu o tym nieudanym, przesyconym i ogólnie #niewiadomoocochodzi efekcie. Umiejętnie zrobiony hdr jest bardzo fajną opcją, tylko, no własnie, trzeba zrobić go umiejętnie.
 
6
 

Cytaty na zdjęciach

Wiem, że nadal się to robi i często z sukcesem. Ale gdy przypomnę sobie ten typ obrazków z czasów, gdy na każdym kroku można było natknąć się na generator emocytatów… Nie dość, że cytat był bardzo głęboki i życiowy to jeszcze napisany eMoAlFaBeTeM, nieczytelną czcionką z kursywą. 
 
9

 

Kolor selektywny

Gdy człowiek odkrył PhotoShopa (albo przynajmniej Gimpa), musiał się nauczyć jak zrobić kolor selektywny. No i tak powstało mnóstwo bardzo artystycznych obrazków, głównie z trampkami i biedronkami. 
 
4
 

Ukośne kadrowanie

Na pewno każdy kiedyś to robił. Przynajmniej kilka zdjęć, no przyznaj się. 
 
7
 

Kolaże

Sklejki wszystkiego. Artystyczne zdjęcie butów, jakiś kwiatek, niebo. Wszystko okraszone pięknym filtrem, oprawione w ramkę. Czysta finezja! 
 
8
 
Każdy kiedyś popełniał takie błędy. Ogarnianie takich bajerów zapewniało szacunek na osiedlu, więc nic dziwnego, że fajnie było umieć takie rzeczy i gdy dzisiaj wydają się nam one śmieszne, to mnie ciekawi z czego będziemy się śmiać za kolejne 10 lat! A może Wy pamiętacie o czymś, o czym nie wspomniałam tutaj? 
 

A żeby nie było tak smutno, że to już koniec to zapraszam jeszcze na mojego instagrama z codzienną porcją inspiracji i facebookowy fanpage, gdzie na bieżąco dodaję informacje o nowościach na blogu. Będzie fajnie, masz moje słowo!