No właśnie, co robić, by zdjęcia wyglądały profesjonalnie? Wiele z nas, mimo małego budżetu i ograniczonych możliwości, chciałoby, żeby zdjęcia wyglądały w możliwie jak najlepszy sposób. Szczególnie tyczy się to tych, dla których zdjęcia są jedną z form zarobku. Mogę Cię pocieszyć mówiąc, że nie musisz mieć sprzętu z górnej półki, żeby Twoje zdjęcia wyglądały profesjonalnie. Wystarczy, że będziesz pamiętać o tych kilku punktach robiąc zdjęcia.

 
#myśl o świetle 

Jedną z pierwszych myśli jaką powinien mieć fotograf planując zdjęcia to to, jakie będzie światło. Żaden profesjonalista nie wybierze się w plener w dzień, który kompletnie nie odpowiada jego zamysłowi. Pomyśl czego chcesz na swoich zdjęciach i jakiego światła do tego potrzebujesz. Ostre cienie? Wybierz samo południe. Delikatne światło? Pochmurny dzień będzie idealny.

#naucz się jak używać przysłony 

Wszystkie profesjonalne zdjęcia charakteryzują się tym, że jest odpowiednio dobrana przysłona. Jeśli obiekt ma być w centrum uwagi, będzie mniejsza, a jeśli jest elementem otoczenia – większa. Musisz wiedzieć co jest ważne i spróbować skupić na tym uwagę odbiorcy, a przysłona jest do tego świetnym narzędziem. Jeśli masz z tym problem to polecam przeczytać mój tekst o przysłonie!

 

 
#zadbaj o otoczenie

Otoczenie jest równie ważne co temat zdjęcia (o ile samo w sobie nie jest tematem). Jeśli zajmujesz się na przykład fotografią portretową, to musisz brać pod uwagę to, żeby nic w tle nie rozpraszało uwagi. Wiąże się to po części z poprzednim punktem. Niektóre rzeczy można „usunąć” używając niskiej przysłony. Kształty robią się wtedy mniej oczywiste i nie odciągają naszej uwagi. Czasem jednak trzeba coś posprzątać, przesunąć, a gdy się nie da, zmienić miejsce.

 

Co robić, by zdjęcia wyglądały profesjonalnie?

 
#dopasuj elementy 

W normalnym życiu nie chodzi się w szpilkach na spacer do lasu, więc czemu modelka miałaby zrobić to dla zdjęć? Co prawda niektóre koncepcje opierają się na takiej przewrotności, ale lepiej dwa razy przemyśleć ten pomysł, bo przeważnie wygląda to nieciekawie. Pomyśl nad tym co do siebie pasuje.

 

#edytuj zdjęcia

Podejście do obróbki zdjęć jest bardzo różne, jednak nie znam żadnego profesjonalnego fotografa, który nie edytuje swoich zdjęć. Jest to mniejsza, lub większa ingerencja w zdjęcia, jednak zawsze coś jest poprawione. Może to być po prostu podkręcenie kontrastu, zmniejszenie nasycenia, delikatny retusz skóry. Jeśli będziemy dbać o odpowiedni klimat i detale na naszych zdjęciach będą nie tylko wyglądać bardziej profesjonalnie, ale także staną się charakterystyczne i rozpoznawalne. 

 

 
#nadaj zdjęciu nastrój

Najlepsze zdjęcia mają jakąś historię do opowiedzenia. Nie są przypadkowym zlepkiem elementów, tylko stanowią spójną całość. Można to wyrazić za pomocą kompozycji, kolorów, dodatków. Dzięki nim stworzymy na zdjęciu nastrój, który obroni zdjęcie.

#zrezygnuj z dodatków

Wcale nie potrzebujesz logo, czy ogromnego znaku wodnego na swoim zdjęciu, żeby wyglądało bardziej profesjonalnie. Powiedziałabym nawet, że jest wręcz przeciwnie. Jeśli masz dodać kiepskie logo i zakłócić odbiór zdjęcia, to po co w ogóle to robić? Warto przeczytać mój tekst o tym, dlaczego warto zrezygnować z logo na zdjęciu. Ta sama sprawa ma się do ramek, czy innych napisów.

 

A żeby nie było tak smutno, że to już koniec to zapraszam jeszcze na mojego instagrama z codzienną porcją inspiracji i facebookowy fanpage, gdzie na bieżąco dodaję informacje o nowościach na blogu. Będzie fajnie, masz moje słowo!