Po zakupie mojej pierwszej lustrzanki szybko zorientowałam się, że czegoś w niej brakuje. Działałam na standardowym kicie i coś po prostu było nie tak. Wtedy to zupełnie przez przypadek wpadł w moje ręce obiektyw 50mm f/1.7 Minolty i zakochałam się. Chociaż ciężko było mi się przestawić z dnia na dzień na obiektyw stałoogniskowy, to teraz z kolei dziwnie się czuję, gdy (rzadko, bo rzadko) podpinam zapomnianego kita i mam możliwość zmiany ogniskowej! 

 
Przy wyborze kolejnego aparatu nawet się nie zastanawiając wybrałam obiektyw 50mm zamiast obiektywu kitowego. Być może uzupełnię w niedługim czasie mój arsenał o zmiennoogniskowe szkiełko, jednak wiem, że to bez stałki na dłuższą metę czułabym się jak bez ręki. Ci, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z tym obiektywem mogą wiedzieć o czym mówię, a większość z nich pewnie się z tym zgodzi! Jednak co jeśli to dla Ciebie nowość? Bez problemu udało mi się wyłonić jego siedem mocnych zalet i powodów, dlaczego musisz mieć obiektyw 50mm:
 
#tani
Nie ukrywajmy, że cena obiektywów jest dla nas często kluczowa. Tylko zawodowcy, lub ludzie kompletnie zakręceni na punkcie fotografii są w stanie pozwolić sobie na szkiełka, które zaspokoją wszystkie ich potrzeby. 50mm o przesłonie 1.8 to najlepsza opcja dla tych, którzy boją się wydawać pieniądze na drogi sprzęt a chcą spróbować czegoś nowego. Moja stałka (50mm f/1.8 STM), kompatybilna z Canonem, kosztowała 450zł i jest to najnowsza wersja tego obiektywu z cichym silniczkiem autofocusa. Starszą wersję można dostać już za około 250zł. 
 
3

 

#lekki
Lustrzanki cyfrowe same w sobie są ciężkie. Jeśli potrzebujesz sprzętu który będzie można swobodnie brać na dłuższe wyprawy i nie ryzykować zwichnięciem nadgarstka to obiektyw 50mm jest idealny! Obiektyw jest stosunkowo mały i przy pierwszym kontakcie z nim budzi wrażenie dziecięcej zabawki, ale to tylko pozory. Gwarantuję, że zmienisz zdanie już po zrobieniu pierwszego zdjęcia. 
 
#sprawia, że musisz pomyśleć 
Naprawdę boli mnie podejście niektórych ludzi, którzy uważają, że aparat zrobi za nich zdjęcie. Fotografia to naprawdę coś więcej niż pstrykanie aż wyjdzie coś fajnego. Z tym obiektywem trzeba trochę się nagimnastykować. Jego stała ogniskowa zmusza nas to myślenia. Trzeba podejść metr do przodu lub w tył by kadr był zadowalający. Wprawni użytkownicy tego szkiełka wiedzą jak się ustawić by złapać to o co im chodzi jeszcze przed podniesieniem aparatu do oka. 50mm zmusi amatora fotografii do myślenia, które naprawdę się przydaje. 
 
#jest w sam raz
Na rynku istnieje spora gama obiektywów stałoogniskowych a najpopularniejsze z nich to 35mm, 50mm i 85mm. Czym spośród nich wyróżnia się 50mm? Jest pośrodku. Łączy w sobie szeroki (choć nie tak szeroki jak w przypadku 35mm) kąt widzenia i dobrze oddaje rzeczywistość, podobnie jak 85mm. 
 IMG_0655

 

#uniwersalny
Aspekt wspomniany w powyższym punkcie sprawia, że 50mm jest idealny dla osoby, która nie idzie jednym określonym torem. Ja lubię robić zdjęcia przyrodzie, nawet w dużym zbliżeniu, portrety, krajobrazy, a ten obiektyw nadaje się do wszystkiego! Jego niska przesłona i ogniskowa odpowiadająca naszemu polu widzenia zdaje egzamin w prawie każdych warunkach. 
 
 
#bokeh
Dla niektórych  ten punkt powinien być na pierwszym miejscu. Czasem dostaję pytanie jak uzyskać rozmazane tło na zdjęciach a teraz jasno odpowiem – ten obiektyw jest za to odpowiedzialny. Niska przesłona o której już wspominałam pięknie maluje nam zdjęcia i tworzy ten cudowny efekt! 1.8 to punkt w którym z łatwością możemy zapanować nad obszarami, które powinny być wyraźne. Przy niższych wartościach staje się to trudne, choć możliwe do opanowania z wprawnym okiem. 1.8 to najniższa wartość przesłony jaką zaproponowałabym osobom, które nigdy nie miały do czynienia z tak jasnymi obiektywami. 
 
#jasny
A skoro już mowa o jasności to powinnam poruszyć ostatni już punkt w tym zestawieniu. Niska wartość przesłony jest odpowiedzialna za duże jej otwarcie a co za tym idzie, obiektyw wpuszcza więcej światła i jest bardziej czuły na jego obecność. Dla mnie ten aspekt jest bardzo ważny, jako, że często mam do czynienia z fotografowaniem w źle doświetlonych pomieszczeniach. Jeśli lubisz robić zdjęcia w domu to szkiełko będzie idealne. 
 
4
 
50mm z uwagi na swoją cenę, dostępność i uniwersalność powinno być moim zdaniem niezbędnikiem każdej osoby która choć trochę interesuje się fotografią i pierwszym obiektywem kupionym po kitowym. Jest ono idealne do przetestowania czego naprawdę nam trzeba i może sprawić nam wiele radości, oraz znacznie ulepszyć nasze zdjęcia!
 
Wszystkie zdjęcia w poście są mojego autorstwa i zostały zrobione obiektywem 50mm f/1.8. Umieściłam je tu by pokazać jakie możliwości nam daje. 
 

A żeby nie było tak smutno, że to już koniec to zapraszam jeszcze na mojego instagrama z codzienną porcją inspiracji i facebookowy fanpage, gdzie na bieżąco dodaję informacje o nowościach na blogu. Będzie fajnie, masz moje słowo!