Żeby zrobić dobre zdjęcie potrzebujemy trochę czasu, określonego zakresu wiedzy, sprzętu i… No właśnie, gdybyśmy podchodzili do tego z czysto technicznym podejściem możemy być pewni, że nie wyjdzie to tak, jak byśmy chcieli, bo przecież w fotografii, jako jednej z dziedzin artystycznych, ogromne znaczenie ma ten szósty zmysł, nasza umiejętność patrzenia w odpowiedni sposób. Tylko jak się tego nauczyć?
 

 
Wiele ludzi po prostu to czuje. Nie wiadomo skąd wiedzą, że jeśli staną dokładnie w tym punkcie i zrobią zdjęcie pod tym a nie innym kątem to wyjdzie ono dobre. Fakt, czasem potrzebna jest próba lub dwie, ale rezultat zgadza się z ich oczekiwaniami. Z reguły jest to efekt lat praktykowania tego typu obserwacji, może nuta nabytej wrażliwości. Czy da się tego nauczyć szybko i łatwo? Na pewno nie. Ale są pewne metody, które mogą to znaczeni przyspieszyć.
 
#obserwacja
Przede wszystkim, żeby nauczyć się patrzeć, trzeba nauczyć się obserwować. Rozglądaj się, popatrz z innej perspektywy, zainteresuj się fotografowanym obiektem. Pomyśl o tym jak ująć go w nieszablonowy sposób i zrób to! 
 
 
#naśladowanie
Ale nie kopiuj! Warto czasem zainspirować się pracami innych. Spróbuj dostrzec zastosowaną kompozycję, elementy które zostały wyróżnione. Spróbuj odtworzyć niektóre układy na swoich zdjęciach i pamiętaj o nich przy tworzeniu następnych.
 
#ćwiczenia.. ćwiczenia.. ćwiczenia..
Tego naprawdę nie trzeba tłumaczyć. Do niektórych rzeczy dochodzi się długimi ćwiczeniami i to jest droga, którą obrałam ja. Dopiero po roku czy dwóch moje zdjęcia zaczęły mieć większą wartość niż tylko sentymentalną. 
 
#powrót w przeszłość 
Warto też uczyć się na własnych zdjęciach. Z perspektywy czasu wiele może się zmienić. Idealne zdjęcie może się nam kompletnie nie podobać i to nic złego. Trzeba wyciągnąć z tego naukę i nie potarzać tych błędów w przyszłości. 
 
 

 
#wyzwania!
Wydaje mi się, że wiele można się nauczyć poprzez przekraczanie granic. Fotografujesz od zawsze naturę? Spróbuj portretów, pobaw się długim czasem naświetlania, a może spodoba Ci się fotografia produktowa? To nie tylko otworzy przed Tobą nowe horyzonty, ale również przełoży się na Twoją ulubioną dziedzinę i zmieni postrzeganie na nią. 
 
 
Zdjęcia może robić każdy, ale fotografia nie jest dla wszystkich. Czasem przychodzi to samo, a czasem trzeba na to zapracować. Nie poddawaj się, jeśli coś Ci nie wychodzi. Na pewno będzie lepiej!
 

A żeby nie było tak smutno, że to już koniec to zapraszam jeszcze na mojego instagrama z codzienną porcją inspiracji i facebookowy fanpage, gdzie na bieżąco dodaję informacje o nowościach na blogu. Będzie fajnie, masz moje słowo!