Dzisiaj znowu post w którym omawiam podstawy fotografii. Kolejnym punktem obowiązkowym przy nauce parametrów w naszym aparacie jest ISO, czyli w skrócie czułość matrycy. Jest to jedna z wartości w trójkącie ekspozycji, czyli jedna z trzech najważniejszych, dlatego czytaj uważnie!

 

#technikalia 

ISO może wydawać się niezbyt ważne na pierwszy rzut oka, lecz tak naprawdę zmienia bardzo wiele. Jego wartości zaczynają się od 100 a kończą obecnie na 128000, co jest naprawdę ogromną liczbą. Na małej matrycy cropa wartości raczej nie przekraczają 12800, kolejne zero dostaniemy dopiero przy lustrzankach pełnoklatkowych. Im mniejsza wartość tym mniejsza jest czułość matrycy, a tym samym otrzymamy mniejszy szum na zdjęciu. Zwiększając jej czułość możemy sobie pozwolić na zmniejszenie czasu naświetlania co przydaje się w trudnych warunkach oświetleniowych (dlatego czasem zdjęcia z ciemnych pomieszczeń mają mocno widoczny szum).

  podstawy fotografii

 
#jak korzystać z ISO?
  • Małe wartości – przede wszystkim przy fotografii portretowej, niemowlęcej lub produktowej, gdy chcemy żeby zdjęcie było nieskazitelne. 
  • Duże wartości – gdy zgodnie z zamysłem chcemy mieć szum na zdjęciu, lub przy fotografii ruchu (zwierzęta, sport), kiedy ważny jest jak najkrótszy czas naświetlania. 

 

I to tyle. Nie takie trudne, co? Niektórych rzeczy trzeba się po prostu wyuczyć, a moim zdaniem najlepsza jest do tego praktyka, więc łap za aparat i działaj!

 

Przeczytaj również:

 

A żeby nie było tak smutno, że to już koniec to zapraszam jeszcze na mojego instagrama z codzienną porcją inspiracji i facebookowy fanpage, gdzie na bieżąco dodaję informacje o nowościach na blogu. Będzie fajnie, masz moje słowo!