Ostatnio omówiłam aspekty czasu naświetlania, a to dopiero początek, dlatego zapraszam na kolejny post z serii poradników o podstawach fotografii. Drugim punktem programu, jeśli chodzi o podstawy fotografii jest zdecydowanie przysłona, która, choć niepozorna, potrafi wiele namieszać. 

 

#technikalia

Przysłona jest to fizyczna część obiektywu, która tworzy otwór wpuszczający światło i teraz proszę o uwagę – im mniejsza wartość przysłony tym większy jest jej otwór i na odwrót. Wartość przesłony jaką dysponujemy jest zależna od obiektywu. Można spotkać bardzo jasne, manualne obiektywy ze światłem (wartość przysłony nazywana jest światłem) f/0.95! Obiektywy z silniczkiem autofocusa (czyli takie, które ostrzą również automatycznie) dysponują światłem o wartościach od f/1.2. Warto wspomnieć, że obiektywy o tak niskich wartościach przysłony są stałoogniskowe (polecam przeczytać, krótki wpis o jednym ze stałoogniskowych obiektywów u mnie!). Najniższe światło spotykane w obiektywach zmiennoogniskowych to f/2.8 za to obiektyw kitowy (czyli najbardziej podstawowy obiektyw) jako najniższe wartości przyjmuje f/3.5-5.6 i jest to dosyć sporo w porównaniu z poprzednikami. A jaka jest najwyższa wartość przysłony? Niezmiennie f/22, niezależnie od sprzętu jakim dysponujemy. 

 przysłona

 

#przysłona a czas naświetlania

Teraz pokażę pewną zależność między parametrami. Niskie wartości otwierają przysłonę tworząc duży otwór, a co za tym idzie – do środka, na naszą matrycę pada więcej światła. Gdy matryca dostaje więcej światła – skraca czas naświetlania. W kiepskich warunkach oświetleniowych jasne obiektywy są często wybawieniem! 

 

#kiedy jaka wartość przysłony?
  • Niskie wartości przysłony sprawiają, że niewielki obszar na zdjęciu jest ostry, a reszta zostaje rozmyta, co sprawia, że odbiorca dostaje czytelny sygnał o tym, co na zdjęciu jest najważniejsze. Warto więc je wykorzystywać przy fotografii makro, bądź portretowej.

 

2

 

  • Wysokie wartości przysłony są wykorzystywane wtedy, gdy chcemy zrobić zdjęcie bez wyróżnienia planowości, dlatego najczęściej używa się ich fotografując krajobrazy lub architekturę. 

 

krajobraz

 

A żeby nie było tak smutno, że to już koniec to zapraszam jeszcze na mojego instagrama z codzienną porcją inspiracji i facebookowy fanpage, gdzie na bieżąco dodaję informacje o nowościach na blogu. Będzie fajnie, masz moje słowo!